Izvrsni rezultati na Županijskom natjecanju iz astronomije
Autor: Marija Purgar, 30. 3. 2017.

Dana 29. ožujka u Osnovnoj školi Matija Antun Reljković u Cerni održalo se županijsko natjecanje iz astronomije. Na natjecanju su sudjelovale i naše učenice i osvojile:
Kiara Lemac,5. a – 1. mjesto,
Dora Rendulić, 6. a – 1. mjesto,
Manuela Mijok, 6. a – 2. mjesto i
Anja Senjak, 8.a – 9. mjesto.

Čestitamo im na uspjehu i želimo da i dalje traže odgovore na tajne svemira.

Osim pisane provjere znanja (testa) za županijsku razinu natjecanja potrebno je bilo pripremiti i praktične/ istraživačke radove koji se izlažu pred svim učenicima i mentorima na natjecanju.
Ove godine nam je zajednička tema bila vezana uz našu najbližu zvijezdu, Sunce.
Učenica Kiara izradila je priručni uređaj pomoću kojeg je procijenila promjer Sunca te izračunala koliko je puta Sunce veće od naše Zemlje. Aristarh iz Samosa bi bio ponosan na Kiarina mjerenja.

Manuela je još prošle godine, 9. svibnja sudjelovala promatranju tranzita Merkura, tj. prijelazu najbližeg planeta Suncu preko njegovog diska u Valpovu, u organizaciji Astronomskog društva Anonymus kojem ovom prilikom zahvaljujemo na suradnji s našom astronomskom grupom iz škole. Tranzit Merkura rijetka je astronomska pojava koja se javlja svega trinaest do četrnaest puta u razdoblju jednog stoljeća. Merkur smo promatrali kroz teleskop s filterom kao malenu crnu točku koja je klizila po Sunčevoj površini. Tom prilikom vidjeli smo na Sunčevom disku i jednu pjegu koja je bila veća od Merkura.

„Ne tražite savršenstvo, čak i Sunce ima pjege!“ - poručuje vam Dora čija je tema praktičnog rada bila upravo o Sunčevim pjegama. Sunčeve pjege su područja najveće sunčeve aktivnosti,  a vrhunac ciklusa Sunčevih pjega povezujemo s polarnom svjetlosti koja često izgleda kao velika plamena zavjesa koja visi s neba i njiše se lijevo-desno, dok po njenim pokretnim naborima trepere narančasti, zeleni i plavi plamenovi.

U cijelu priču upleo se nekim čudom i voćni kolač Sunčeve pjege te je Anja izradila improvizirano Sunčevo kuhalo od kutije za cipele i aluminijske folije s kojim je eksperimentirala za neki novi recept žrtvujući u eksperimentu čokoladu. U svom radu je navela na koje sve nebrojene načine možemo u svakodnevnom životu iskoristiti Sunčevu energiju, a mi smo ju nazvali gastronomom.

I na kraju, jedna napomena za sve koji bi željeli opažati našu najbližu zvijezdu, Sunce.
Zapamtite, Sunce je opasno za oči! U Sunce nikada ne smijete gledati golim okom, nikada ne smijete u Sunce ni na trenutak, golim okom pogledati kroz teleskop, dalekozor ili bilo koji optički instrument koji nije opremljen specijalnim filterom! Posljedice toga mogu biti teško oštećenje vida, a u najgorem slučaju doživotno sljepilo!“