Razredna nastava obilježila je Dan sjećanja na žrtvu Vukovara
Autor: Marija Zadro, 23. 11. 2017.

Učenici razredne nastave obilježili su Dan sjećanja na žrtvu Vukovara kroz različite aktivnosti.

1.a razred

Učenici 1.a razreda šetajući gradom upoznali su ime Francuza Jean Michel Nicoliera koji se borio s braniteljima u Vukovaru. Čitali su Priču o djetinjstvu Siniše Glavaševića te priču Ciconia. Kroz te su priče shvatili koliko su sretni što imaju svoj dom, obitelj i prijatelje. Tako motivirani, stvarali su prvu zajedničku pjesmu: Kad kažem Vukovar mislim na.. Učenici 1.a misle na vojnike, križ, mir, prijatelje, obitelj.... Posjetili su i križ na ušću Vuke u Dunav gdje su zapalili lampione i pročitali poruku mira. Tu su poruku stavili  u bocu te je bacili u Dunav nadajući se da će stići u neku daleku zemlju gdje će je netko pronaći i pročitati.

2.a razred

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine dio nastave učenici 2.a razreda posvetili su obilježavanju tužne obljetnice stradanja branitelja i civila.

Na nastavi  hrvatskoga  jezika,  govornom su vježbom izrazili ljubav prema svom gradu.

Posjetili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Ispred spomen obilježja s vječnim plamenom pročitali su stihove pjesme Tina Kolumbića Vukovar 1991.

Vukovar 1991.

Ima gradova

od kojih ne osta ni znamen.

Ima gradova

od kojih ostade samo ime

urezano u kamen.

Ima gradova

koji zrače svjetlošću zvijezda.

koji pružaju utočište

i toplinu gnijezda.

Ima gradova

koji su mržnji zatvorili vrata.

Ima gradova

kojima je sloboda draža od zlata.

Ima gradova

koji će se iz pepela ponovno roditi.

Ima gradova

koje će ljubav i hrabrost

osloboditi.

Ima jedan grad

koji je hrabrošću nadmašio sebe

i sve naše snove.

Zbog njega se sloboda

Vukovar zove.

Tin Kolumbić

Nakon povratka u školu svoje su dojmove prikazali kroz crteže spomen obilježja s vječnim plamenom.

Na panou pred učionicom fotografijama su prikazali  izgled našega grada u studenom 1991. i nakon povratka i početka obnove grada.

3.a i 3.c

3.a i 3.c išli su na Trpinjsku cestu u Spomen dom kako bi obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. Imali su vodiča Marija. Unutar spomen doma je zid s imenima svih poginulih u ratu.  Učenici su  vidjeli  oružja i  kupolu uništenog Jugoslavenskog tenka, a točno na ulazu vidjeli su na podu pločice sa brojevima od 1 do 400. Ti brojevi značili su po jedan uništeni tenk u Vukovaru, na Trpinjskoj cesti i zato se Trpinjska cesta također naziva groblje tenkova. Nakon toga učenici su se vratili u školu i radili golubice, tenkove, vodotoranj i bijeli križ.

heart Hvala svim braniteljima.heart

Hvala

na

čitanju

Lucija Vidaković i David Pendić, 3.c

4.a i 2.a

4.a i 2.a razred išao je na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata dana 16.11.2017 u pratnji učiteljica Marine Ošust- Blagec i Martine Prpić-Kukuljica. Učenici su pročitali prigodne tekstove te su zapalili svijeće za poginule branitelje grada Vukovara. Molili su za sve poginule branitelje koji su dali živote za Vukovar, ali i ljude koji u njemu žive.

Natalija Ivanovski i Ana Dubravčić 4.a.