Terenska nastava hrvatskog jezika i povijesti
Autor: Milenko Šljukić, 16. 11. 2018.

U utorak, 13. studenog 2018. išli smo na u Zagreb na terensku nastavu iz hrvatskog jezika i povijesti u okviru koje smo posjetili Hrvatski sabor, Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu te Interliber. Učenici 5.a, 6.a, 7.a i 8.a razreda išli su u pratnji nastavnica Ivane Kišić, Vande Miličević, Stanislave Mutapčić, Ivane Antolović i knjižničarke Marije Purgar.

U Zagrebu smo prvo posjetili Hrvatski sabor. Tamo nas je dočekala saborska zastupnica Marijana Balić, rođena Vukovarka. Uz njenu pratnju ušli smo u sabornicu i sjeli u saborske klupe. Nakon toga razgledali smo predvorje i Dvoranu Ante Starčevića gdje smo se fotografirali ispred velike slike koja prikazuje trenutak proglašenja našega Ustava, 20. prosinca 1990. godine.

Iza razgleda imali smo organiziran ručak u saborskom restoranu.

U 14 sati imali smo dogovoren posjet Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici i izložbi Hrvatska glagoljica. Tamo nas je dočekala gospođa Sonja Martinović koja nas je provela kroz izložbu te nam pokazala i druge dijelove knjižnice. Vidjeli smo tako odjel u kojemu se čuvaju stare knjige, čitaonice i odjel periodike. Djeci su bili jako zanimljivi vagoni kojima se dostavljaju knjige na određeni kat, a imali su priliku i poslati dva vagona na zadano mjesto. Na odjelu periodike vidjeli smo i listali stare novine, jedne čak iz 1901. godine. Nacionalna i sveučilišna knjižnica najveća je knjižnica u našoj zemlji. Već sam ulazak u nju svima nam je bio doživljaj jer je predvorje veliko, a iz njega se pruža predivan pogled na grad. Kako je sada u tijeku izložba glagoljice, cijelim predvorjem dominiraju velika glagoljska slova.

Nakon knjižnice posjetili smo još i Interliber, međunarodni sajam knjiga. Djeca su prvi puta vidjela ovako veliki sajam knjiga, ali se i uvjerili kako u našoj zemlji još uvijek puno ljudi čita knjige i kako dobru knjigu ipak ne mogu zamijeniti računala.

Nakon ovako zanimljivog i ispunjenog dana, sretno smo se vratili kući puni lijepih dojmova i osjećaja. Razgovarajući jučer o ovom izletu, učenici su već pitali hoćemo li Interliber posjetiti i sljedeće godine.

Možemo samo zaključiti da je izlet bio odličan i da je nama nastavnicima jako drago što su djeca bila tako oduševljena svime što su vidjeli. Već se sada, zajedno s njima, radujemo nekoj novoj terenskoj nastavi na koju ćemo u budućnosti ići.

Ivana Antolović