« Ožujak 2024 »

Posjet izložbi European Space Expo u Zagrebu
Autor: Tjaša Vranić, 3. 7. 2015.

U pratnji nastavnice Nataše Bek i pedagoginje Tjaše Vranić, učenici Filip Babić, Manuela Mijok, Maja Kukuruz, Leonarda Kozarić i Anja Senjak su posjetili European Space Expo izložbu u Zagrebu.

Izložba je bila u posebnom postavljenom šatoru na Trgu bana Jelačića. Na izložbi su predstavljeni europski svemirski programi (Galileo, EGNOS, Copernicus i drugi). Navedena je izložba u protekle tri godine obišla skoro 30 europskih metropola i vidjelo ju je više od 700 000 posjetitelja.

Na ovoj putujućoj i interaktivnoj izložbi Europske komisije (prvi puta u Hrvatskoj) saznali smo puno informacija vezanih uz Europski svemirski program te koje sve pogodnosti svemir donosi u Europu i kako istraživanje svemira pridonosi ostvarenju važnih ciljeva u područjima kao što su prijevoz, poljoprivreda, ribarstvo, upravljanje kriznim situacijama, humanitarna pomoć i još mnogo toga. Uvidjeli smo kako istraživanje svemira pomiče granice znanja s ciljem otkrivanja novih načina za održavanje života na Zemlji iskorištavanjem tajni svemira.

Ostavili smo traga i u knjizi dojmova.

Između ostalog, na izložbi smo vidjeli zanimljive izloške kao što su OmniGlobe, interaktivnu 3D prezentaciju Zemljine atmosfere i impresivne modele satelita Galileo. Uz pomoć bogatih interaktivnih i audiovizualnih sadržaja, uvjerili smo se i u različite korisne primjete satelitske tehnologije.  Ova manifestacija je organizirana od strane Europske komisije s ciljem informiranja europskih građana o prednostima i primjenama svemirskog programa.

Poslije izložbe smo posjetili Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj gdje smo imali zanimljivo predavanje o EU, a na kojem su naši učenici sudjelovali sa zanimljivim pitanjima.

Posjetili smo i Hrvatski sabor, upoznali se s radom saborskih zastupnika i postavljali pitanja.

Nakon toga smo ručali i uputili se na Zagrebačku zvjezdarnicu, gdje su učenici slušali zanimljivo predavanje o svemiru, vidjeli teleskop koji koriste i uživali u pogledu na Zagreb s najstarijeg tornja u Zagrebu. Na odlasku smo dobili na poklon časopis "Čovjek i svemir" za uspomenu.

Učenici su se zabavili i naučili puno novih stvari te vjerujemo da nisu požalili što su posljednji dan škole obilježili na malo drugačiji način.