Izlet u Zagreb
Autor: Milenko Šljukić, 20. 11. 2019.

Terenska nastava hrvatskoga jezika u Zagreb, 14.11.2019., nadmašila je sva naša očekivanja. Učenici 5.a, 6.a, 7.a, 8.a razreda i troje malih novinara iz 3.a razreda u Zagreb su išli u pratnji nastavnica Stanislave Mutapčić i Ivane Antolović, učiteljice Marije Zadro i knjižničarke Marijane Hutz.

Iz Vukovara smo krenuli jako rano, u pet sati ujutro, kako bismo u 9:30 stigli u Tehnički muzej Nikole Tesle. U muzeju smo prvo posjetili Demonstracijski kabinet Nikole Tesle gdje smo vidjeli brojne Tesline izume, način na koji je Tesla bežično prenosio električnu energiju te najdojmljiviji Teslin transformator kroz koji prolazi visoki napon od 3 milijuna volta i izmjenična struja visoke frekvencije.

Nakon Teslinog kabineta, poslušali smo kratko predavanje o rudnicima nakon kojeg smo se spustili u pravo rudarsko okno. Poslije rudnika pogledali smo različite motore (zrakoplovne i brodske), različite parne strojeve, vodne turbine i vodenice.

Na kraju smo pogledali odjel u kojem su izložena različita prometna sredstva: zrakoplovi, padobrani, automobili, motorne saonice, tramvaji, makete brodova… Posebno zanimljivo bilo je vidjeti da je nekada i grad Dubrovnik imao tramvaj, kako je izgledao konjski tramvaj i staro ronilačko odijelo.

Nakon razgleda Tehničkog muzeja, išli smo na ručak u Studentski centar, a potom nas je čekalo još uzbuđenja jer smo posjetili zgradu Hrvatske radio televizije. Svima u grupi ovo je bio prvi posjet zgradi HRT-a i sve nas je oduševio. Teško je i nabrojati sve što smo vidjeli. Najviše nas se dojmio studio u kojem se snima Dnevnik. To je jedini studio u kojem se snima samo jedna emisija i kulise se nikada ne pomiču. Neki od nas stali su za voditeljski stol i doživjeli kako je to biti voditelj.

Osim toga, vidjeli smo gluhu sobu, studio u kojem se snima emisija Volim Hrvatsku, Ples sa zvijezdama, Zvijezde pjevaju, bili smo u garderobi gdje smo vidjeli puno različitih kostima i cipela... Dva puna sata trajao je naš obilazak zgrade HRT-a.

Za kraj nam je još ostao Interliber, međunarodni sajam knjiga, koji je sam po sebi poseban doživljaj. Većina djece prošle je godine posjetila Interliber prvi put i već su tada rekli da žele ići opet. I opet smo se uvjerili da u Hrvatskoj još uvijek puno ljudi čita knjige i da dobru knjigu ipak ne mogu zamijeniti računala.

Nakon ovako ispunjenog dana sretno smo se vratili kući. Mi nastavnici zadovoljni zbog ovako uspješne i zanimljive terenske nastave, a djeca puna dojmova i lijepih sjećanja koja će ih, vjerujemo, još dugo pratiti.

Ivana Antolović, prof.