2016-02-12 08:18:00 Sigurnost na internetu I ove godine naša se škola drugi utorak u mjesecu veljači pridružila inicijativi pokrenutoj u okviru Programa za sigurniji internet Europske komisije u okviru kojeg se organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Već krajem siječnja počele su aktivnosti s ciljem sigurnijeg interneta za naše učenike, a ove godine bazirali smo se na održavanju radionica u svakom razrednom odjelu, na satu razrednika i izbornoj nastavi informatike. Za provedbu radionica koristili smo sadržaje projekta Pet za net za primjereno, odgovorno i sigurno korištenje interneta i mobilnih tehnologija, a voditeljica radionica je bila učiteljica informatike i tehničke kulture Nataša Bek. Osim toga, u organizaciji Policijske uprave Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara te partnera, a u suradnji s Policijskom upravom Osječko-baranjske županije kao i Ravnateljstvom policije Ministarstva unutarnjih poslova, u našoj školi održano je predavanje o prevenciji vršnjačkoga nasilja putem modernih tehnologija pod nazivom "Spriječimo Cyberbullying".
Nakon održanog predavanja, učenicima su podijeljene brošure Centra za sigurniji internet u kojima mogu pronaći više informacija, a nakon toga su u Hrvatskom domu Vukovar pogledali predstavu "Tko ti je kriv?" autora Ivana Kristijana Majića. Aktivnosti za učenike na radionicama bile su prilagođene razvojnoj dobi učenika kao i procijenjenoj potrebi za određenom temom radionice. Tako su se učenici prvog razreda upoznali s mrežnim preglednikom i načinom rada s odabranim preglednikom. Pretraživali su podatke, slike i videozapise na webu, pogledali crtani film i razgovarali o njemu.
Učenici drugog razreda su kroz igru i gledanje animiranih filmova naučili što su to osnovni osobni podatci i kako se njima odgovorno koristiti.
U trećem razredu učenici su otkrivali pripadaju li skupini djece koja vole igru u prirodi ili za računalom. Pogledali su i analizirali animirani film Log-out, društvo je na igralištu kao i film koji govori o posljedicama predugoga sjedenja za računalom. U programu za crtanje nacrtali su predmete koji simboliziraju njihovu slobodnu aktivnost ili hobi, a na kraju radionice odigrali su jednu od predloženih igara u školskom dvorištu.
Učenici četvrtog razreda izradili su svoju školsku osobnu iskaznicu i razgovarali o podatcima koji se nalaze na njoj. Odslušali su radijsku igru Susret. Nakon razgovora o situaciji iz dramskoga teksta, zaključili su koje svoje podatke ne smiju odavati nepoznatima, a nakon toga su pogledali film Slagalica za osnovnoškolce koji govori u kakvu se opasnost mogla dovesti djevojčica koja je na internetu objavljivala svoje osobne podatke.
Učenici petog razreda na konkretnom primjeru spoznali su što su digitalni tragovi te ustanovili da oni mogu biti pozitivnoga ili negativnoga karaktera, ovisno o tome kako se prema njima odnosimo. Kroz igru su shvatiti koliko je važan karakter nekoga digitalnog traga za njihovu budućnost te su uvidjeli da je za širenje potrebno vrlo kratko vremensko razdoblje i da je jednom podijeljene informacije vrlo teško izbrisati. Učenici su pozitivno reagirali na sve održane radionice, a iduće godine planiramo prezentiranje ovih tema roditeljima u sklopu prigodnih roditeljskih sastanaka i radionica. Zaključili smo da je veoma bitno konstantno podizati razinu svijesti učenika, učitelja, roditelja i opće javnosti za pitanja koja se odnose na dječju sigurnost online.
|
Osnovna škola Nikole Andrića Vukovar |