2011-11-07 08:44:00

Posjet Tehničkom muzeju u Zagrebu i Muzeju krapinskih neandertalaca u Krapini

Učenici sedmog i osmog razreda naše škole posjetili su u sklopu terenske nastave Tehnički muzej u Zagrebu i Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini.

Zadaća terenske nastave bila je:

Upoznavanje i doživljavanje  znanosti s područja tehnike, biologije, kemije, fizike i povijesti.

Obogaćivanje i proširivanje odgojno-obrazovnih sadržaja.

Njegovanje nacionalne i kulturne baštine.

Razvijanje kulturnih navika i uljudnog ponašanja na putovanjima i mjestima boravka.

U razgledanju Tehničkog muzeja učenici su posjetili i vidjeli odjele Transformacije energije, rudarstvo, osnove poljodjelstva, prometnih sredstava, demonstracijski kabinet Nikole Tesle, Astronautika s planetarijem. U odjelu Transformacija energije  učenici su vidjeli povijesni razvoj ljudskih rješenja da manje vrijedne oblike energije transformiraju u kvalitetnije i za ljudske potrebe korisnije. Posebno je zanimljiv model rudnika  s ukupnom duljinom rudničkih hodnika od više od tristo metara, izgrađen ispod objekta muzeja. U odjelu poljodjelstva izloženi su eksponati koji prikazuju povijesni razvoj tehničkih rješenja za kopanje i oranje, zatim slijedi razvoj transportnih sredstava u vodi, na kopnu i zraku. Najzanimljiviji odjel za učenike bio je demonstracijski kabinet Nikole Tesle u kojem su nam prikazani pokusi uz učeničke demonstracije Teslinih izuma.

U Muzeju krapinskog neandertalca učenici su pogledali kratak film o životu Krapinskog pračovjeka. U razgledanje muzeja kreće se s 23. kolovozom 1899., kad je krapinski učitelj Rehorić poslao Krambergeru čudne kosti koje je pronašao. Prikazana je Krapina u to doba s gradonačelnikom Vilbaldom Slugom koji je Krambergera odveo na lokalitet, te apoteku u kojoj su zaštićeni prvi nalazi. Izlošci dalje vode kroz razvoj suvremene znanosti, pitanja koliko je star svijet i početak razvoja geologije do 1856. i prvih otkrića pračovjeka u kamenolomu u Neandertalu. Obrađen je i postanak svijeta, povijest zemlje, prvi organizmi itd. Slijedi prijelaz preko leda u dio koji govori o duhovnom svijetu neandertalaca i njihovim navikama. Posljednji dio muzeja prikazuje brzi kulturni i tehnološki razvoj ljudskog roda. Krapinski neandertalac predstavljen  je u polušpilji hiperrealističnim skulpturama francuske kiparice Elisabeth Daynes a prikazan je u raznim životnim situacijama.

Učenike su vodili profesor biologije i kemije Darinka Arbutina i profesor povijesti Zoran Jakšić.

Profesor povijesti: Zoran Jakšić


Osnovna škola Nikole Andrića Vukovar