2016-02-20 13:10:00

Arduino radionica eTwinning projekta Zvučno onečišćenje

U OŠ Vijenac u Osijeku održana je  u subotu, 20. 2. 2016. godine,  Arduino radionica u sklopu eTwinning projekta Zvučno onečišćenje: Izrada aparature za mjerenje zvuka pomoću Arduina.

Na radionici su sudjelovali učenici i nastavnici iz 15 škola iz pet slavonskih županija. Voditelji radionice bili su  Goran Pintarić, prof., Danijela Takač, prof. mentor i Sandra Ivković, prof. mentor.

Na radionici je sudjelovala i naša škola koju su predstavljali učenik 8. a razreda Borna Živić, voditelj školskog tima u projektu Zvučno onečišćenje i učiteljica tehničke kulture i informatike Nataša Bek.

Početkom ove školske godine mnogobrojne škole iz Republike Hrvatske uključile su se u međukurikularni projekt ZVUČNO ONEČIŠĆENJE iz područja prirodoslovlja na eTwinning platformi. Potporu ovom projektu dala je i naša škola svojim uključenjem i angažmanom sa školskim projektnim timom od desetak učenika s učiteljicom Natašom Bek.

Cilj projekta je da učenici putem iskustvenog, neposrednog i e-learning učenja uvide koliko su znanja iz prirodoslovnih područja korisna, životna i primjenjiva u njihovoj svakodnevnici.


Projekt Zvučno onečišćenje zamišljen je  kao mali znanstveni rad. Učenici  tijekom ovog međukurikularnog projekta upoznaju različite dijelove Hrvatske, istražuju prirodu, izvore i jakosti zvuka u svojoj školi i svom okolišu. Istražit će i značenje pojma zvučno onečišćenje i njegove nepoželjne i zabrinjavajuće posljedice i utjecaj na zdravlje ljudi, biljaka i životinja.

Učenici će primjenom PBL pristupa (project based learning metode) postati znanstvenici i inženjeri  te naučiti razlikovati zavisne i nezavisne varijable, postupke prikupljanja i analize podataka (grafičke, numeričke  i dr.).

Kroz ovaj projekt učenici će se približiti tehnologijama budućnosti, elektronici i programiranju. Za mjerenja ćemo koristiti sklopove koje ćemo izraditi pomoću Arduina.

Svi rezultati će se prikazivati u različitim mrežnim 2.0 alatima te će se napraviti mnoštvo nastavnih materijala koji će poslije biti besplatno dostupni za korištenje u nastavi fizike, biologije, ekologije, matematike informatike i sl.

Ovakvim načinom rada učenje prirodoslovlja (STEM predmeta)  postaje zanimljivo i motivirajuće, a kod učenika se razvija digitalna pismenost i interes za znanost.

Sve aktivnosti bit će praćene na Twinspaceu projekta eTwinning platforme koji nam je ujedno i mrežna stranica projekta.

 

U projekt je uključeno 56 osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske

Projekt se sastoji od 8 aktivnosti koje će se izvoditi tijekom ove školske godine, od kojih izdvajamo  mjerenja jakosti zvuka u školi odnosno zvučnog onečišćenja pomoću mobilne aplikacije Noisewatch napravljene od strane EEA (EuropeanEnviromentalAgency),  kao i mjerenja jakosti zvuka u neposrednom okolišu. Nakon toga će se obraditi mjerenja, prikazati i usporediti rezultate mjerenja iz cijele RH i analizirati uzroke razlike u rezultatima. Zadnja je aktivnosti naslovljena Kako se zaštiti od buke, a obuhvatit će  istraživanja i prijedloge.
 

Na radionici smo kao predstavnici naše škole dobili na dar  komplet Arduino koji je osigurala tvrtka Profil Klett.


Osnovna škola Nikole Andrića Vukovar