Dragi učenici,
u nastavku se nalazi tekst koji vam je pripremio Borna Šimić a riječ je o plinu smijavcu. Da, da i to postoji! Čitajte pažljivo, proučite plakat i obavezno poslušajte preporuke za dodatno čitanje ili istraživanje. Zašto? Ovdje ćete pronaći odgovore na pitanja koja će biti postavljana u pub kvizu. Nadamo se da ćete naučiti nešto novo i odvažiti se doći na kviz kako bi provjerili svoje novostečeno znanje.
Plin smijavac
Ime “plin smijavac” dolazi od njegovog učinka – udisanjem može izazvati smijeh i osjećaj euforije. To je zapravo dušikov(I) oksid (N₂O), bezbojan je plin slatkastog mirisa koji se koristi u medicini i industriji.
Plin smijavac otkrio je britanski kemičar Joseph Priestley 1772. godine.
Isprva se koristio samo u znanstvenim eksperimentima i društvenim zabavama zbog svojih zabavnih učinaka. Tek kasnije se počeo koristiti u medicini kao anestetik.
Najčešće se koristi u stomatologiji i manjim kirurškim zahvatima jer ima blagi anestetički učinak.
Djeluje brzo i smanjuje osjećaj boli i tjeskobe, ali se koristi u kombinaciji s drugim sredstvima jer sam nije dovoljno snažan.
N₂O djeluje na središnji živčani sustav. Kod kratkotrajne uporabe uzrokuje osjećaj opuštenosti, smijeha i vrtoglavice.
Dugotrajno ili nepravilno korištenje može uzrokovati ozbiljne posljedice poput oštećenja živaca i manjka kisika u tijelu.
U posljednje vrijeme bilježi se povećana zlouporaba plina smijavca, posebno među mladima koji ga udišu iz balona zbog “veselog” efekta. Takva upotreba je opasna i može dovesti do nesvjestice, gušenja, pa čak i smrti.
N₂O je snažan staklenički plin – treći po jačini nakon ugljikova dioksida (CO₂) i metana (CH₄). Doprinosi globalnom zatopljenju i ostaje u atmosferi desetljećima.
Osim u medicini, N₂O se koristi i u raznim industrijama. U prehrambenoj industriji koristi se u šlag sprejevima kao pogonski plin, koristi se i u automobilima za povećanje snage motora jer poboljšava izgaranje goriva.
U nekim državama plin smijavac je podložan zakonskoj regulaciji zbog česte zlouporabe.
Često udisanje plina smijavca može oštetiti vitamin B12 u tijelu, što uzrokuje probleme s živčanim sustavom – trnce u rukama i nogama, slabost mišića pa čak i trajna oštećenja ako se ne liječi na vrijeme.
Kako se zbrinjava u medicini: Nakon primjene, pacijentu se obično daje čisti kisik nekoliko minuta kako bi se u potpunosti “ispuhao” preostali plin iz organizma. Time se izbjegavaju nuspojave kao što su glavobolja ili mučnina.
Ukoliko vas zanima nešto više kliknite na ovaj link: Dental Media News – Inhalacijska sedacija u stomatologiji
Borna Šimić, 8.a razred
Ivana Kišić, učiteljica prirode, biologije i kemije
