Pričajmo grofovski uz Ludbrežane
Autor: Marija Zadro, 8. 11. 2016.

U ponedjeljak 7.11. 2016. četvrti razredi išli su u posjet muzeju (dvorcu Eltz)  poslušati par priča te svjedočiti susretu dviju grofovskih obitelji: Eltz i Batthyany.

Kada su učenici došli, na svakoj stolici bilo je po jedno srce ,sa jednom vrlinom.

Program koji su vodili volonteri i djelatnici iz Gradske knjižnice i čitaonice Mladen Kestner iz Ludbrega zvao se Čitajmo grofovski. Ludbreg je grad kojeg nazivaju centrom svijeta.

Priče koje smo slušali na programu zvale su se: Lijepa Janet, Kralj Bradonja i Priča o bijelom i crnom vuku. Prve dvije priče pripovijedala je  dvorjanka Sanja Malagurski, a kratku priču o vuku grof Batthyany. Svi su bili kostimirani, u staroj baroknoj odjeći. Cijeli ambijent bio je barokni. Predstave su bile tako poučne i zabavne, da se pljesak orio cijelom dvoranom.

Nakon kratkog razgovora o pričama, po dva predstavnika iz svakog razreda preuzela su zahvalnicu za sudjelovanje u programu. Svi su se morali nakloniti jer je to nekada bio običaj. Program se svidio svim razredima. Za kraj smo se svi zajedno fotografirali kako bi nam ovo druženje ostalo što duže u sjećanju.

Kratku reportažu o ovom događaju možete pogledati na sljedećem linku u dnevniku Vinkovačke televizije- https://www.youtube.com/watch?v=ngwy1xhNq7Q !

Petra Pšenica i Sara Senjak

Donosimo vam kratke sadržaje dviju priča koje nam je ispripovijedala dvorjanka. Gosti iz Ludbrega žele nas upoznati s pričama koje su se nekada čitale te nas potaknuti na čitanje priča jer kako grof kaže: "Knjižnica i knjige riznica su zlata."

Lijepa Janet

U priči Lijepa Janet radi se o lijepoj i dobroj princezi Janet. U uvodu princeza ide sama u šumu, a u zapletu se upoznaje s mladićem i zaljubljuje u njega. Vrhunac ove priče  je smišljanje plana za oslobođenje mladića od čarolije zle vile te njezin poraz. Najbolji i najsretniji dio je rasplet priče. Mladić i Janet se vjenčaju i žive sretno do kraja života.

David Pendić

Kralj  Bradonja

Jednom davno živjeli su  kralj i princeza. Kralj je htio oženiti svoju kći ,ali  ona je svakoga odbijala. Njezinom ocu je prekipjelo. Rekao je da će je udati za prvog  prosjaka koji naiđe. Ona u to nije vjerovala. Odjednom je naišao pjevajući prosjak. Kralju se svidjela njegova pjesma i dao  mu je ruku njegove  kćeri. Prosjak  i  princeza hodali su  kraljevstvom. Princeza je vidjela šume i pašnjake koji su mogli  biti  njezini. Došli su do kolibe koja je bila njihov dom. Princeza  nije bila ni za jedan posao. Naposljetku je radila kao sluškinja u kraljevstvu. Princeza je završila sa poslom i provirila u plesnu dvoranu  gdje se odvijalo vjenčanje. Kralj je uočio princezu i oni su zaplesali. Na kraju je prosjakinja postala ponovno princeza.

Korina Hajduk