Proljetna škola tehničkih aktivnosti
Autor: Milenko Šljukić, 13. 4. 2018.

Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK) organizirala je tijekom proljetnih praznika šestodnevnu Proljetnu školu tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture (NCTK) u Kraljevici. Ove godine u programu Proljetne škole sudjelovalo je 24 učenika 5. i 6. razreda i 3 učitelja iz 4 škole s područja Vukovarsko-srijemske županije koje su iskazale interes za sudjelovanjem u Javnom pozivu koji je bio objavljen na internetskoj stranici Hrvatske zajednice tehničke kulture, ispunile kriterije te potpisale sporazum o suradnji kojim je osigurana dugoročna održivost rezultata ovog programa.

Proljetna škola osmišljena je kao polazište za razvoj izvannastavnih aktivnosti u školama diljem Republike Hrvatske, kao svojevrstan tehnički inkubator za područja u kojima je tehnička kultura slabije razvijena. Cilj programa je popularizacija tehničke kulture, poticanje interesa i razvijanje osnovnih kompetencija za sudjelovanje i provedbu radionica tehničkih aktivnosti te poticanje škola na sudjelovanje u različitim natjecanjima mladih tehničara.

I naša škola je ove godine bila sudionik aktivnosti programa Proljetne škole sa skupinom od šest učenika i učiteljicom Tehničke kulture Natašom Bek. Učenici su tijekom šestodnevnih praktičnih radionica kroz različita područja tehničke kulture (modelarstva, programiranja mikrokontrolera, elektrotehnike, fotografije) naučili izrađivati različite tehničke tvorevine, posjetili Astronomski centar u Rijeci, a uz sve edukativne sadržaje nije nedostajalo niti druženja kroz različite zabavne aktivnosti.

Prenosimo dojmove naših učenika s Proljetne škole:

Kiara Lemac, učenica 6. razreda

Prije dolaska u Kraljevicu bila sam već iskusna u modelarstvu te sam poželjela naučiti nešto novo o programiranju, elektrotehnici i fotografiranju. Radionice su mi bile lagane i zanimljive, a nastavnici izvrsni i s velikom paletom znanja ne samo u svojem području već i šire. Prvi dan mi je bilo drago što nas je voditeljica radionice upoznala s povijesti fotografije jer bez tog znanja ne bismo mogli shvatiti s kojim su se sve izazovima susretali prvi fotografi. Drugi dan mi je bilo odlično na radionici programiranja mikrokontrolera jer je nastavnik koji je radio s nama bio šaljiv i sve je objašnjavao na jednostavan i zanimljiv način. Na radionici elektrotehnike također je bilo zanimljivo. Iako smo svi više-manje znali nešto o strujnim krugovima, nastavnik je sve lijepo objasnio i pri tome nas je naučio pravilno lemiti. Barba Danijel koji je vodio radionicu modelarstva je sjajan, sve na zanimljiv i šaljiv način objasni i nikada mu nije lijeno pomoći drugima. Treći dan smo na radionici fotografije naučili kako snimati camerom obscurom i digitalnim fotoaparatom, iako su nam oblaci i kiša otežavali zadatak. Bilo mi je izvrsno i u planetariju i na zvjezdarnici koje smo posjetili u Rijeci. Odigrali smo kviz o svemiru, pogledali film o povratku čovjeka na Mjesec i ispod kupole zvjezdarnice vidjeli veliki teleskop i fotografije koje su pomoću njega snimljene. Mnogo smo naučili o svemiru i shvatili da je još mnogo neodgovorenih pitanja koja čekaju na nas. Sadržaj Proljetne škole ispunio je sva moja očekivanja.

Leonarda Puđa, učenica 6. razreda

Sve mi se jako svidjelo. Mnogo sam naučila na svim radionicama. Najviše su mi se dopale radionice fotografije i modelarstva. Na radionici elektrotehnike sam prvi put lemila. Programiranje je fora. Oduševila sam se zvjezdarnicom. Odlično je bilo i druženje nakon radionica, najviše kada smo plesali Just Dance.

Domagoj Drobac, učenik 6. razreda

Svidjele su mi se sve radionice, posebno programiranje i elektrotehnika. Voditelji radionica su izvrsni. Neću nikada zaboraviti posjet zvjezdarnici kao i prijatelje koje sam stekao ovdje.

Ilaj Macura, učenik 6. razreda

Svidjele su mi se sve aktivnosti na kojima sam bio. Najveći dojam na mene ostavio je posjet zvjezdarnici i planetariju u kojem nam je prikazan film o povratku ljudi na Mjesec. Stekao sam mnogo novih prijatelja i uživao u druženju s njima.

Antonia Kukuruz, učenica 6. razreda

Sve mi je bilo iznenadno: putovanje, radionice, more i uopće cijela Kraljevica. Prvi dan smo se upoznavali kako u busu tako i na početnoj radionici fotografije na kojoj smo saznali kako su ljudi fotografirali prije izuma digitalnih fotoaparata. Sve radionice su mi super jer volim praktične i uzbudljive zadatke, a najzanimljiviji je bio odlazak u planetarij i zvjezdarnicu. Sve je bilo odlično uz stvaranje novih prijateljstava i uz odlične nastavnike koji su nam držali radionice.

Petra Pšenica, učenica 5. razreda

Sve mi je bilo odlično, a najviše mi se svidjela radionica modelarstva i fotografije na kojoj smo fotkali cijeli grad dok smo se družili, šetali i međusobno upoznavali.

Detaljnije opise održanih radionica možete pogledati u izdanom Biltenu: