Dubravko Jelačić Bužimski među učenicima
Autor: Milenko Šljukić, 14. 11. 2018.

Dubravko Jelačić Bužimski cijenjeni je hrvatski književnik, pripovjedač, dramatičar i scenarist koji nam je došao u goste i održao susret s učenicima sedmih i osmih razreda u srijedu, 7. studenog 2018.

Potomak hrvatske plemićke obitelji Jelačić iz koje potječe ban Jelačić otkrio nam je da inspiraciju za pisanje crpi kroz razgovore s djecom ili u prirodi, a dobitnik je i najveće je nagrade za prozno stvaralaštvo Ksaver Šandor Gjalski.

Dubravka Jelačića Bužimskog  najviše je proslavila trilogija o dječaku Martinu: Sportski život letećeg Martina, Balkanska mafija i Martin protiv CIA-e i KGB-a koje su godinama na popisu lektira, a istovremeno su ga svrstale i u omiljene pisce za djecu. Ova trilogija prati dječaka Martina koji je naizgled običan školarac, ali zapravo ima i super moći poput letenja. Martin vodi sve samo ne život običnog dječaka pa se tako u jednom nastavku bori i s opakim američkim i ruskim obavještajnim službama. Zahvaljujući nakladničkoj kući Alfa učenici su dobili knjige i imali priliku pročitati sva 3 romana i postavljali brojna pitanja književniku.

U razgovoru s književnikom saznali smo da je karijeru u književnosti započeo dok je još bio u srednjoj školi. Tada je počeo pisati, a nakon završetka srednje škole upisao je i završio Pravni fakultet, ali cijeli život bavi se svojom prvom ljubavi - književnošću.

Pisanjem se počeo baviti zbog jednog poljskog pisca, a kao svoje književne uzore ističe Ivana Kušana, ruskog Antona Pavloviča Čehova i francuskog Alberta Camusa.

Događaji u romanima s martinom kao glavnim likom uzbudljivi su i napeti s puno akcije, a radnja je dinamična s mnoštvom likova.  Martin je mladić koji je zamišljen kao osoba koja bi svi dječaci voljeli biti. On je tinejdžer bez roditelja koji živi u Zagrebu s djedom, umirovljenim mornarom koji je proputovao cijeli svijet. Martinov djed je ujedno i njegov skrbnik i hranitelj te najveći zaštitnik.  Martin je veseo, hrabar i realan dječak koji živi u svijetu punog lažnog morala, korupcije, nepoštenja i loših životnih navika, upravo kao i dječaci koji odrastaju u današnjem svijetu.  Stoga se često nađe u situacijama da se bori za bolji svijet i pomaže prijateljima u čemu uspijeva.

Iz pera učenika:

U srijedu, 7.11.2018 u školu nam je došao pisac Dubravko Jelačić Bužimski.Za susret smo se pripremili čitajući njegove knjige Balkanska mafija i Martin protiv CIA-e i KGB-a. Bile su jako zanimljive.

Nekoliko dana ranije pripremili smo tekstove o njegovoj biografiji u kojem smo saznali puno o njegovom radu, životu i  podrijetlu. Tako smo saznale da je potomak bana Jelačića.

Književni susret je počeo tako što nam je književnik dopustio da mu postavljamo pitanja na koja je on opširno odgovarao. Saznale smo da voli pisati drame i kriminalističke romane i da svaki dan puno čita. Jedan roman posvetio je svojoj kćerki.

Iz njegovih odgovora na naša pitanja shvatili smo da je njegov život bio pun avantura, i da je o tim avanturama smislio i napisao puno knjiga.

Nama se književni susret jako svidio zato što nam je ispričao puno zanimljivih priča  o životu i knjigama koje je napisao.

Anđela Glamočak i Lana Ernjaković 7.b