Nagrađen literarni rad natječaja "Zelena priča za zeleni planet“
Autor: Milenko Šljukić, 14. 11. 2018.

Milan Dudaš, učenik 3.b.razreda sudjelovao je u nagradnom natječaju „Zelena priča za zeleni planet“ koji je objavila Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.

Na natječaj je pristiglo 376 učeničkih radova, a prosudbeno povjerenstvo odabralo je tri najbolja rada među kojime je Milanova priča „Vukovarska  Adica".

Prisustvovao je svečanosti proglašenja i dodjela nagrada u Zagrebu, 8. 11.2018. , gdje je  pred prisutnima pročitao svoj rad. Za nagradu je dobio tablet. Bio je oduševljen i sretan, kao i njegov tata te učiteljice Nada Rajak i Marica Vasilek koje su mu bile u pratnji.

VUKOVARSKA ADICA

Ne volim nositi odjeću zelene boje. Mislim da ne stoji lijepo dječacima. Ali, zato, volim šumu, lišće, livade, trave i cvijeće.

Postoji jedno mjesto koje mi je jako drago, a to je šuma koja se nalazi nedaleko od moje kuće. Zove se Adica. Ona je velika, gusta, puna različitih nijansi zelene boje i čistog zraka. Ptice pjevaju vesele pjesme i lete iznad grana starog drveća. Ima različitih vrsta, ali ja ne znam odrediti kojih. Meni su zanimljive i takve, bez imena. One su slobodne i sretne. Uživaju u prirodi. Volio bih da u šumi ima više životinja. Onih koje nisu opasne za djecu i ljude. Mislim da se imaju čime hraniti. Vodu sigurno imaju jer kroz Adicu protječe mala rijeka koja se zove Vuka. Iz Vuke se čuje kreket žaba. Glasno! Nekada pomislim da samo one žive u toj vodi. Tata kaže da ima i riba, ali ja ih nisam vidio. Dok šetam sa svojom obitelji i uživam u prirodi, ponekad razmišljam o tome tko je posadio toliko drveća. Je li naraslo samo? Meni izgleda staro. Puno starije od mog djeda, koji kaže da ima puno godina. Staze su čiste. Sada već svako dijete zna da treba čuvati okoliš i ne smije zagađivati šumu. Tako nas uče. I odrasli čuvaju prirodu. Nekima je to posao. Ja sam zbog toga sretan i ponosan.

Mislim da svaki grad treba imati svoje čarobno mjesto koje je puno zelenila. Tako bismo obojali planet zelenom bojom.

Milan Dudaš, 3.b razred

Ученик 3.б. Милан Дудаш  учествовао је учествовао је у наградном конкурсу“ Зелена прича за зелени планет“. Конкурс је објавила Национална  и свеучилишна књижница у Загребу. Милан је својим литерарним радом „ Вуковарска Адица“ освојио награду.Присуствовао је додели награде, где је пред присутнима читао свој рад. За награду добио је таблет. Био је одушевљен и срећан, као његов  тата и учитељице Нада Рајак и Марица Василек који су били у пратњи с Миланом.