Mali za stare
Autor: Marija Purgar, 10. 5. 2011.

Mali za stare: razredni projekt učenika 3. b razreda

Već treću godinu učenici 3.b razreda Osnovne škole Nikole Andrića iz Vukovara osmišljavaju i uspješno provode projekt Mali za stare. Projekt se sastoji od različitih aktivnosti koje imaju za cilj ugostiti te prigodnim zabavnim programom razveseliti i počastiti starije, nemoćne i invalidne osobe koji su korisnici usluga Udruge Bosino, s kojom smo ostvarili izuzetno dobru suradnju.

Udruga Bosino je nevladina, neprofitna i nestranačka udruga, koja u Vukovarsko-srijemskoj županiji provodi raznovrsne programe pomoći ugroženim starijim osobama.

Ove godine, pod stručnim vodstvom učiteljice Marice Vasilek, tijekom mjeseca travnja učenici su prikupljali materijale, sudjelovali u radionicama, pripremali recitacije i igrokaze te uvježbavali pjesme koje su svoj krajnji izričaj dobile u svečanoj priredbi na koju smo pozvali starije osobe koje su same, ugrožene, bolesne i bez ikakvih primanja. U školskoj knjižnici pronašli smo prigodne literarne tekstove na temu starijih osoba, djeda i bake, i njihove nezamjenjive uloge u našim životima o čemu govore stihovi Vere Zemunić: Čemu služi baka? Služi kao baka svaka -  pazi i čuva od jutra do mraka malog dječaka. A čemu služi deda?Da unuku svome, malome dječaku, priče pripovijeda. Da umjesto njega i misli i gleda dok hodaju gradom. A što za tebe učini unuk, bako?/ Zagrli me i kaže: - Volim te, bakice, jako!

Djeca su radosno i s lakoćom izabrala te naučila napamet sve tekstove te podijelila uloge voditelja,  prigodnom igrokazu. Da je naš projekt služenja i druženja sa starijim osobama značajan i vrijedan divljenja i podrške šire društvene zajednice, govori činjenica da su se spontano uključili svi roditelji učenika, koji su danima i tjednima samostalno pripremali poklone za naše goste, sudjelovali u školskim radionicama ukrašavanja uskrsnih pisanica te pekli torte i kolače kojima su nakon priredbe počastili naše drage goste. U želji da naš projekt nađe odjeka i izvan školskih klupa, obavijestili smo i medije, koji su popratili našu priredbu, pa je tako cijela jedna emisija vukovarskog Radio Dunava bila posvećena temi skrbi i brige za starije.

Iako još maleni, učenici su svojom izravnošću i otvorenošću, nepogrješivom izvedbom, govorom srca i nježnošću dirnuli do suza mnoge prisutne. Kao spontana reakcija na sve primljeno,jedna od naših gošća ustala se, toplo se predstavila i pročitala par svojih pjesama dajući nam time do znanja da cijeni naš trud i zalaganje te da je takvih i sličnih projekata više nego potrebno u našem društvu. Stoga se nadamo da će ova naša mala inicijativa potaknuti lanac humanih promjena  da pokažemo istu ljubav, poštovanje i brigu koju su naši roditelji i stariji imali prilikom našeg rođenja, odgoja, obrazovanja i uvođenja u društvo odraslih jer kao što je rekao Martin Luther King, Jr.:“Uvijek je pravo vrijeme da se uradi ono što je ispravno.“

Priloženi dokumenti:
DSC04588.JPG (136.88 KB)