Japan u Vukovaru
Autor: Tjaša Vranić, 2. 3. 2015.

U pratnji pedagoginje Tjaše Vranić i učiteljice geografije Vladane Živković, učenici Osnovne škole Nikole Andrića bili su na predavanju o Japanu u organizaciji Gradske knjižnice Vukovar.

U petak je održano predavanje pod nazivom "Japan kroz godinu". Predavanje su vodili Aleksandar i Anne Kovač, a predavanju je prisustvovao i japanski veleposlanik, Keiji Ide. Zbog velikog interesa za ovo predavanje, bili smo u mogućnosti povesti ograničeni broj učenika, koji su imali zadatak pažljivo slušati i kasnije prenijeti naučeno svojim prijateljima iz razreda.

Voditelji radionice, Anne i Aleksandar Kovač, predstavili su Japan kroz svako godišnje doba, nudeći pregršt zanimljivih i novih informacija. Saznali smo da je u Japanu posebno cijenjeno drvo trešnje "sakura", čiji se cvat željno iščekuje u svim dijelovima Japana te da stanovnici Japana često idu na piknike za vrijeme cvata kako bi uživali u životopisnim bojama prirode. Aleksandar i Anne su nas naučili nešto više i o hranidbenim navikama Japanaca, koji često pripremaju posebne obroke za ove piknike pod nazivom "bento". Obroci su raznovrsni i šaroliki, najčešće veličine jednog zalogaja kako bi se hrana lakše uzimala štapićima.

Osim ovih činjenica, Anne i Aleksandar su nam ispričali nešto više i o svakodnevnim navikama stanovnika Japana, kao i o samoj klimi, životu u ruralnim i urbanim sredinama i o japanskoj tradiciji. Nakon predavanja, gosti su imali prilike postavljati pitanja, a tu su priliku iskoristili i naši učenici. Nije im smetalo što je predavanje bilo na engleskom jeziku.

Poslije predavanja, goste Gradske knjižnice Vukovar dočekala je prava gozba jer su imali priliku ne samo vidjeti kako se priprema sushi, nego i sami napraviti sushi po vlastitoj želji i isprobati druge japanske delicije poput wasabi umaka i zelenog čaja.

Iako su naši učenici izjavili da je novi okus koji su probali nešto na što bi se morali naviknuti, složili su se da je zaista zanimljiv i neobičan...

... a nekima se odmah svidio! :)

U svakom slučaju, vjerujemo da će našim učenicima ovo iskustvo ostati u lijepom pamćenju.