Svjetski tjedan svemira
Autor: Marijana Hutz, 26. 10. 2022.

Osnovna škola Nikole Andrića pridružila se brojnim školama i institucijama koje obilježavaju Svjetski tjedan svemira - „World Space Week” putem raznih događanja, međutim ove smo godine proširili aktivnosti na različite uzraste od 1. do 8. razreda te se i sam tjedan „pretvorio“ u mjesec.

Tema ovogodišnjeg WSW je „Svemir i održivost”. U nastavku pročitajte što su pojedini učenici i učitelji radili:

Učenici 2.a sudjelovali su u obilježavanju "Tjedna svemira". Integrirani dan započeli su igrom memorije u kojoj su se upoznali s različitim pojmovima koji su povezani s temom svemira. U grupama su slagali puzzle, igrali društvenu svemirsku igru te na Geogebra ploči i uz pomoć likovnog materijala stvarali zviježda koja su proučavali u mobilnoj aplikaciji. U kratkim pauzama čitali su knjige o svemiru, igrali su igricu "Space Explorer" te promatrali prirodu teleskopom. Na likovnoj radionici stvarali su planete Sunčevog sustava dok su na tjelesnom odigrali igricu "Space Invaders".

Najbolji dokaz da su učenici bili oduševljeni današnjim danom jesu molbe da im se svi materijali ostave još malo tvrdi učiteljica Marija Zadro.

Učenici 5.a razreda izradili su kod učiteljice Jasminke Kosor na satu Geografije prezentacije u kojima su navodili uvjete na određenoj planeti te koliko zemaljskih godina traje njihova godina, likovno se izražavali različitim tehnikama i odigrali razne kvizove.

Učenici 6.a razreda su se tijekom mjeseca rujna upoznavali s općim pojmovima vezano uz svemir. Od definicije svemira i teorije Velikog praska sve do naziva i izgleda naše galaksije Mliječne staze. Izradili su osobne iskaznice i modele raznih planeta na kojima su proučili uvjete života i zaključili da nam je baš dobro na Zemlji te ju pod svaku cijenu trebamo čuvati. Zato će tijekom cijele godine povezivati nastavni sadržaj iz Prirode s glavnom temom „Svemir i održivost“. Svoje su modele i osobne iskaznice predstavili razredu u petak 14. listopada 2022. godine. Osim samostalnih izlaganja pojedinih planeta, bilo je i učenika koji su izradili na izuzetno kreativan način i Sunčev sustav.

Kako bi se što bolje snalazili u literaturi i na mrežnim stranicama te ulazili kasnije u životu u razne diskusije na satu Engleskog jezika i Njemačkog jezika, kod učiteljice Lorete Perić, učenici su također upoznali i predstavili Sunčev sustav.

Izložbu radova možete pogledati u multimedijskoj prostoriji do 15. 11. 2022.

Ivana Kišić, učiteljica prirode, biologije i kemije