Refashion/Remoda
Autor: Valentina Grubačević, 7. 4. 2015.

Refashion projekt u našoj školi!

Kako biste pogledali naše dosadašnje uratke, slijedite video link https://vimeo.com/121493206 i upišite šifru: reafshion7

Nastavnica likovne kulture Valentina Grubačević provodi eTwinning projekt pod nazivom Refashion (Remoda). Projekt je krenuo krajem siječnja 2015. godine sa projektnom partnericom/nastavnicom iz Osnovne škola Preveza u Grčkoj. Naime, kako je nastavnica sudjelovala na PDW for Arts And culture 2014. na Krfu u Grčkoj, eTwinning radionica joj je pružila mnogo kontakata i saznanja vezanih uz umjetnost i kulturu te suvremene metode u nastavi likovne kulture. Time je nastavnica odlučila napraviti projekt u kojem bi povezala učenike iz Vukovara sa učenicima iz Preveze u Grčkoj.

Re Fashion projekt je vezan uz likovnu kulturu, umjetnost općenito, i korelira s prirodom, biologijom i informatikom. Ideja je primjenjiva za osnovnoškolski uzrast, ponajviše u samom predmetu likovne kulture, radionički tip nastave, izvanastavne aktivnosti, kao i implementacijom u školski kurikulum.

Cilj projekta ReFashion je proučavati likovno-umjetnička djela priznatih umjetnika i otkrivati vrste i primjenu dizajna u suvremenoj umjetnosti. Analizirati materijale za recikliranje, istraživati i sakupljati reciklažne materijale, kreativno se izražavati i primjenjivati spontani dječji izraz u dizajnu reciklažnih modnih predmeta i dodataka. Krajnji cilj je stvoriti likovno djelo u obliku modne kreacije tj. recikliranjem uvidjeti da se od otpadnih materijala može stvoriti nešto funkcionalno.

Projekt se odvija u OŠ Nikole Andrića u Vukovaru s uzrastom od 12-15 godina. Sveukupno je uključeno 12 učenika od 6. do 8. razreda koji su oformljeni u dva tima, Modni dizajneri i Video tim. Kreativno okruženje se snima kamerom, i montira u video uratke dok mali modni dizajneri izrađuju svoje zamišljene modele u recikliranim materijalima koje su prikupili. Na kraju će se napravljeni modeli predstaviti na maloj ReFashion modnoj reviji u „Eko tjednu“ naše škole. Komuniciramo većinom preko interneta, na Facebook ReFashion grupi i Twinspace virtualnom prostoru sa drugim timom iz OŠ Preveza u Grčkoj. Na taj način učenici uče, dijele ideje, komuniciraju na engleskom jeziku i šire svoju kreativnost dalje.

Više o projektu možete pronaći na linku: http://www.etwinning.net/it/pub/profile.cfm?f=2&l=iI&n=111751

Naš video možete pronaći ovdje: https://vimeo.com/121493206 upisujući šifru refashion7

A možete se priključiti i našoj Refashion grupi na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1540595559563556/

Ukratko projekt na engleskom jeziku:

Re-fashion is about art, design and recycling eTwinning project in schools. The main goal of this project is to learn about design and arts, about using recycle materials and reuse them in creative way of making fashion objects. We will present a little fashion show during the "Eco week in our school". We have fashion design team and video team and everything will be presented in a school video with making a lot of fun while creating ReFashion models.
School partners: Primary school, Osnovna škola Nikole Andrića, VUKOVAR, Croatia and 4o Γυμνάσιο Πρέβεζας, ΠΡΕΒΕΖΑ, Greece

Fotografije uskoro! :)