Korisne informacije o odabiru programa i potvrdama liječnika
Autor: Tjaša Vranić, 27. 6. 2018.

Uz pomoć razrednika i pedagoginje, učenici osmih razreda danas su odabrali programe srednjih škola koje žele upisati. Podsjećamo da je do 10. srpnja 2018. moguće mijenjati prioritete na rang ljestvici, dodavati ili brisati programe. Nakon toga, sustav se zaključava te dodatne izmjene neće biti moguće unositi.

Rok za unos dodatnih bodova je prošao, stoga njih više nije moguće unositi.

Podsjećamo učenike da je bitno provjeriti treba li im potvrda doktorice školske medicine ili potvrda doktora medicine rada za upis u odabranu srednju školu. Te će potvrde, uz upisnicu i drugu propisanu dokumentaciju za upis, biti potrebno dostaviti srednjoj školi koju ste upisali u periodu od 13. do 19. srpnja 2018. Točne termine za predaju navedene dokumentacije srednje škole imaju pravo same definirati te će to biti objavljeno na njihovim mrežnim stranicama.

Učenici mogu provjeriti čiju potvrdu (medicine rada ili školske medicine) koji obrazovni program zahtijeva tako da, nakon prijave u sustav upisi.hr, odaberu karticu Moji rezultati i Detaljnije (koja stoji pored svakog odabranog obrazovnog programa) u stupcu Struktura bodova. Popis potvrda također se nalazi i u natječaju srednje škole.

Nakon otvaranja kartice Detaljno, vidjet ćete čiju potvrdu trebate predati za koji obrazovni program.

Doktorica školske medicine će učenicima osmih razreda potvrde izdavati od 2. do 6. srpnja 2018. od 8 do 10 sati.

Svim učenicima sustav navodi kako nisu zadovoljeni osnovni preduvjeti (označeni crvenom bojom pod karticom Detaljno), a oni uključuju završeno osnovno obrazovanje i prijavnicu. Napomena za završeno osnovno obrazovanje bit će uklonjena čim razrednici zaključaju podatke učenika osmih razreda u eMatici, a napomena za prijavnicu će biti uklonjena kada učenici u školi predaju isprintanu i potpisanu prijavnicu, što ćemo napraviti kada odabir obrazovnih programa završi. Točan termin printanja i potpisivanja prijavnica ćemo odrediti naknadno, kada se približi kraj odabira obrazovnih programa.

Ukoliko učenicima pod karticom Moji rezultati piše da specifični uvjeti nisu zadovoljeni, to znači da ste odabrali obrazovni program koji provodi dodatne provjere prije upisa (škole likovne ili glazbene umjetnosti, sport, ...).

U tom je slučaju potrebno na mrežnim stranicama odabrane škole provjeriti koji su uvjeti dodatnih provjera te u kojim se terminima dodatne provjere provode. Jedna od takvih škola je i Škola primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, koja je na svojoj mrežnoj stranici navela uvjete, termine i način provođenja dodatnih provjera:

Molimo učenike da vode računa o prioritetima i rangiranju odabranih obrazovnih programa te da se obrate razrednicima ili stručnoj službi škole ukoliko imaju pitanja ili nejasnoća.